Londra’da Ulez, hava kirliliğini azaltmada başarılı oldu

yazar:

kategori:
Londra'nın hava kirliliği nedeniyle etkilendiği bir illüstrasyon. Tower Bridge ve London Eye gibi simgesel yapılar yoğun bir sisin içinde belirsizleşmiş. Tarihi binaların ve modern gökdelenlerin karışımından oluşan şehir manzarası, smog ile kaplanmış durumda. Şehrin ortasından akan Thames Nehri, üzerindeki gri gökyüzünü yansıtıyor. Sokaklarda maske takmış yayalar, kirliliğin günlük yaşam üzerindeki etkisini gösteriyor. Görselin genel tonu kasvetli, kentsel alanlardaki hava kirliliğinin çevresel ve sağlık üzerindeki zorluklarını vurguluyor.

The Guardian’da yayınlanan bir makalede, Londra’nın ultra düşük emisyon bölgelerinin (Ulez) hava kirliliği üzerindeki etkilerine dair bir rapor bulunuyor. Bu rapora göre, Ulez politikaları sayesinde 2019-2022 yılları arasında motorlu taşıt kirliliğini azaltarak sağlanan hava kalitesi iyileşmesi, Londra’nın havacılık veya endüstriyel ve ticari ısı ve güç üretimi gibi diğer kaynaklardan kaynaklanan potansiyel tasarruflarla yarışıyor.

Rapora göre, Ulez ve ağır vasıta araçlar için önceden var olan düşük emisyon bölgesi, Londra genelinde üç yıl içinde yol trafiği partikül madde (PM2.5) emisyonlarını 180 ton azalttı. Bu kesinti, raylı ve nehir ulaşımı ile tarımın birleşik olarak ürettiği partikül kirliliğini aşıyor. Yol trafiğinden kaynaklanan azot oksitler (NOx) emisyonları ise aynı dönemde Londra’da tahmini 13.500 ton azaldı. Bu rakam, Londra Heathrow ve City havaalanlarından kalkan ve inen uçakların ürettiği emisyonlara yaklaşık olarak eşit.

Londra belediye başkanı Sadiq Khan, raporun Ulez politikalarının kirliliği azaltmada ve insanların sağlığını korumada ne kadar etkili olduğunu gösterdiğini ve Ulez’in 29 Ağustos’tan itibaren tüm Londra’yı kapsayacak şekilde genişletilmesinin nedenlerini vurguladığını söyledi. Ulez kapsamında, uyumsuz bir araçla (genellikle yedi yaşından büyük bir dizel veya 17 yaşından büyük bir benzinli araç) günde 12,5 sterlin ödemek zorunda. Ulez, 2019’da başlatıldığında küçük bir merkezi bölgeyi kapsıyordu ve 2021’de iç semtlere genişletildi.

Ulez’in tüm Londra’ya genişletilmesinden bu yana ilk resmi veriler, eski, daha kirletici araç sayısının bir ay içinde neredeyse yarı yarıya düştüğünü ve Londra’da sürülen araçların ortalama %95’inin uyumlu olduğunu ve ücret ödemediğini gösterdi. Erken veriler, TfL’nin ücretler ve cezalardan günlük 1 milyon sterlin kazandığını gösteriyor, ancak plan uzun vadede gelir elde etmek için tasarlanmadı.

Khan, taşıt dışı kaynakların hala Londra’da üretilen ölümcül emisyonların yarısına katkıda bulunduğunu ve hükümetten başkentin hava kirliliğinin diğer kaynaklarıyla mücadele etmesine olanak sağlayacak gerekli finansmanı ve yetkileri sağlamasını istediğini söyledi. Evsel ve endüstriyel gaz yanması, NOx kirliliğinin büyük bir kısmını oluştururken, odun yakan sobalar ve ticari pişirme de partikül kirliliğine önemli katkıda bulunuyor.

Ulez’in genişletilmesi, toplu taşıma hizmetinin yetersiz olduğu ve düşük gelirli insanların yılda binlerce sterlinlik ücretlerle karşı karşıya kaldığı Büyük Londra’nın bazı bölgelerinde düşmanlıkla karşılandı. Uygulama kameraları vandalize edildi ve bu ayın başlarında, Metropolitan polisi, Sidcup, güneydoğu Londra’da bir kamerayı havaya uçuran iki kişiyi tutukladı.

Büyük Manchester belediye başkanı Andy Burnham, bu ay resmen benzer bir temiz hava bölgesi uygulamasını takip etmeyeceğini duyurdu. Burnham, daha temiz otobüs ve taksilere yapılan yatırımın kirliliği “zorluk çıkarmadan” azaltacağını söyledi.

Okumaya devam edin


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir