Kızıl Goncalar ‘Birgül’ kimdir, gerçek adı nedir?

yazar:

kategori:

Kızıl Goncalar, FOX TV’de yayınlanan, Özcan Deniz ve Özgü Namal’ın başrollerini paylaştığı, Ahiler tarikatının gizemli dünyasını konu alan bir dizidir. Dizide dikkat çeken karakterlerden biri de Birgül Tezel’dir. Peki, Kızıl Goncalar dizisinde Birgül karakteri kimdir, gerçek adı nedir? Bu yazımızda sizlere Birgül karakteri ve onu canlandıran oyuncu Sitare Akbaş hakkında bilgiler vereceğiz.

Birgül Tezel, dizide Naim’in kız kardeşi, Meryem’in görümcesi, Zeynep’in halası olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendine güvenen, ideallerinin peşinde, genç bir kadındır. Tarikat çemberinden erkence çıkmış, abisi Naim’le düşman, Van’dan İstanbul’a gelip öğretmenlik yapan, yengesi Meryem’i ve yeğeni Zeynep’i içtenlikle seven biridir Birgül. Modern Müslüman kadını temsil etmektedir1.

Kızıl Goncalar Birgül gerçek adı

Birgül karakterine hayat veren oyuncu ise Sitare Akbaş’tır. Sitare Akbaş, 6 Ekim 1988 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Kariyerine ilk adımını 2005 yılında Samanyolu TV’de yayımlanan Beşinci Boyut dizisinde canlandırdığı Ayşe karakteri ile atmıştır. Asıl tanınmaya başlaması ise 2008 yılında Kanal D’de yayımlanan Akasya Durağı dizisindeki Zeyno karakteri ile olmuştur. İlk sinema deneyimini ise 2009 yılında İncir Çekirdeği filmindeki Delal karakteri ile yaşamıştır. Akbaş, birçok projede yer aldıktan sonra 2020 yılında FOX’ta yayımlanan Sen Çal Kapımı dizisinde Figen Yıldırım karakteri ile televizyon ekranlarına dönmüştür. 2021 yılında Show TV’de yayımlanan Ramo dizisinin kadrosuna dahil olup Dilber karakterini canlandırmıştır. 2023 yılında ise Kızıl Goncalar dizisinde Birgül Tezel rolü ile izleyici karşısına çıkmıştır2345.

Sitare Akbaş, aynı zamanda bir müzisyendir. 2017 yılında Doğa İçin Çal 8 – Hayde adlı müzik videosunda yer almıştır. Akbaş, sosyal medyayı da aktif olarak kullanmaktadır. Resmi Instagram hesabında özel hayatı ve yer aldığı projeler hakkında sık sık paylaşımda bulunmaktadır. Akbaş’ın Instagram hesabının kullanıcı adı @sitareakbas’tır. Akbaş, 2021 yılında şarkıcı Murat Dalkılıç ile sevgili olduğu iddia edilmiştir5.

Okumaya devam edin


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir