Clipdrop Reimagine XL özelliğini test ettik

yazar:

kategori:
Clipdrop Reimagine XL

Yapay zeka alanında her geçen gün yeni gelişmeler yaşanırken görsel üretme alanında öne çıkan ürünlerden biri olan Clipdrop da ilgi çekici bir görsel üretme aracı olarak karşımıza çıkıyor. Peki Clipdrop’un özelliklerinden biri olan “Reimagine XL” ne kadar iyi çalışıyor?

Yapay zeka ile görsel üretme son iki yılın en önemli gelişmelerinden biri olabilir. Üretken yapay zekanın nimetlerinden faydalanmak isteyen on binlerce kullanıcı, hayallerindeki görselleri bu araçları kullanarak gerçeğe dönüştürebiliyor.

Ancak yapay zeka ürünleri arasında öne çıkan detaylardan biri, üzerinde eğitim gördüğü verilerdir. Eğer sınırlı bir veri seti üzerinde eğitim görülmüşse, sonuçlar ve hesaplamalar çok da başarılı olmuyor. Ancak geniş bir veri seti üzerinde eğitim görüldüyse, o zaman sonuçlar son derece başarılı olabiliyor.

Örneğin, dünyanın en büyük görsel kütüphanelerinden biri olan Getty Images, Nvidia ile yaptığı ortaklık sonucunda kendi yapay zeka görsel üretme aracını geliştirdi ve sonuçlar, arama sonuçlarına ve YouTube’daki içeriklere bakıldığında oldukça etkileyici görünüyor.

Bu konuyu bir başka blog yazısında ele almak üzere şimdilik terkedelim ve dönelim Clipdrop’un Reimagine XL özelliğine. Öncelikle ücretli bir üyeliğimizin bulunduğunu ve testlerin bu doğrultuda yapıldığının altını çizelim.

Reimagine XL, var olan görsellerden, yani sizin bilgisayarınızda veya telefon hafızanızda yer alan gir görselden yola çıkarak, o görselin farklı sürümlerini oluşturmak üzere tasarlanmış bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Ürünün sloganında “Create multiple variations from a single image with Stable Diffusion.” (Stable Diffusion ile tek bir görüntüden birden fazla varyasyon oluşturun.) ifadeleri yer alıyor.

Peki bu özellik ne kadar iyi çalışıyor?

Deneme amaçlı, ilk olarak Brezilyalı ünlü futbolcu Ronaldo Nazario’nun bir görselini yükledik ve sonuçları test ettik. Bir insan görselinin farklı sürümlerini oluşturmada oldukça komik sonuçlar ortaya çıktı. (bkz. Aşağıdaki videoya göz atın)

Yeni bir test için bu defa insan yüzü yerine Van Gogh’un bir tablosunu denedik. Sonuçlar biraz daha başarılıydı.

Bu sonuçlardan yola çıkarak Clipdrop’un Reimagine XL ürününün insan silüetleri üzerinde çok da başarılı sonuçlar vermediği sonucuna varabiliriz. Ancak gelecekte yapılacak güncellemelerle daha iyi sonuçlar alınabilmesi mümkündür.

Okumaya devam edin


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir